Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
Az Európai Unió által támogatott líbiai parti őrség több mint 8000, Európa felé tartó migránst fogott el, és szállított vissza Líbiába annak ellenére, hogy az illetők élete ott veszélyben van – közölte pénteken az ENSZ emberi jogi hivatala.
Több mint 8600 bevándorlót szállítottak vissza január és november között.
A Líbiában lévő migránsok rendszeresen szembesülnek gyilkosságokkal, önkényes fogva tartással, kínzással, szexuális erőszakkal, emberrablással és kényszermunkával állami tisztviselők és bűnözők részéről – mondta egy sajtótájékoztatón Genfben Rupert Colville, az ENSZ emberi jogi szóvivője. Líbia „semmi esetre sem tekinthető biztonságosnak a kikötéshez” – tette hozzá.
Az ENSZ emberi jogi hivatala szerint legalább 284 civil vesztette életét idén az észak-afrikai arab országban dúló harcok miatt. Líbiában Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta zűrzavar uralkodik, amelyben egymással rivalizáló milíciák igyekeznek minél nagyobb területeket ellenőrzésük alá vonni.
Líbia a fő kiindulási pontja azoknak a migránsoknak, akik a Földközi-tenger középső részén keresztül próbálnak meg eljutni Olaszországba vagy Máltára. Az idén mintegy 14 500 bevándorló érte el ezt a két országot, ez a szám mintegy 24 ezer volt 2018-ban a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szerint. A Földközi-tenger nyugati részén az érkezők száma több mint a felére, 25 ezerre csökkent. Ezzel szemben a Földközi-tenger keleti részén Görögországba érkezők száma csaknem megkétszereződött, és elérte a 60 ezret.
Az IOM adatai szerint legalább 1250 migráns lelte halálát január és december közepe között, miközben megpróbált átkelni a veszélyes vizeken. Bár 2014 óta ez volt a legalacsonyabb szám a halálos áldozatokat tekintve, az ENSZ szerint a Líbiából elindulók esetében nőtt a halálozások száma, mivel az embercsempészek még nagyobb kockázatokat vállalnak.
(MTI)